Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Karta Nauczyciela
Mapa strony
Mapa strony
karta nauczyciela / prawo oświatowe

Karta Nauczyciela

Prawo oświatowe
Portal dla nauczycieli



A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator   Strona główna  separator
Kuratoria Oświaty
Kuratoria Oświaty
Gość
2017-12-14 20:28:55
Co jeśli nauczyciel nie oddaje sprawdzianów i kartkówek po 2 tygodniach?...
Pokaż pytanie Dodaj odpowiedź
Gość
2017-12-13 12:11:23
Czy nauczycielowi, który podejmuje pracę od 1.09 na 5/18 etatu należą się talony świąteczne? ...
Pokaż pytanie Dodaj odpowiedź
Gość
2017-12-11 13:43:46
Od kiedy obowiązuje art.73 ust. 8 Karta nauczyciela...
Gość
2017-12-07 10:33:46
Czy jeśli skierowanie na urlop na poratowanie zdrowia uzyskamy w grudniu 2017 to będę mogła z niego skorzystać od 1 września 2018....
Gość
2017-12-06 19:25:38
Czy nauczyciel powinien dostać wynagrodzenie za opiekę nad uczniami na lekcji przedmiotu do którego nie ma uprawnień do nauczania? Chodzi o sytuację, kiedy np. nie ma polonisty i wchodzi za niego...

Karta Nauczyciela

Stan prawny: grudzień 2017r.
Tekst jednolity karty nauczyciela

Linki sponsorowane
?>
Większe okno
KomentarzLidia
2016-04-14 18:25:37
Odpowiedzi: 1
W ogłoszonym konkursie na stanowisko dyrektora przedszkola jest napisane w wymaganiach iż kandydat powinien mieć ukończone studia magisterskie i posiadać przygotowanie pedagogiczne Czy do konkursu może przystąpić nauczyciel obecny dyrektor posiadający wykształcenie wyższe -licencjat. Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję z góry
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-04-19 20:49:23
studia wyższe licencjackie nie są studiami magisterskimi, obecny dyrektor nie spełnia warunków konkursu
Dodaj odpowiedź
KomentarzGość
2016-04-19 20:37:27
Odpowiedzi: 0
dzisiaj na konferencji dyrektor poinformował nas, że będziemy mieć 8- godzinne dyżury w szkole na feriach i wakacjach- czy jest to zgodne z prawem?
Komentarznela
2016-05-22 20:36:56
Odpowiedzi: 0
Jestem w trakcie awansu zawodowego zostało mi 9 miesięcy. Kilka dni temu powiedziałam dyrektorowi o ciąży (termin na połowę października) i niestety dowiedziałam się, że zostanie mi przedłużona umowa tylko do dnia porodu a później idę na roczny urlop macierzyński.
Moje pytanie więc brzmi czy jeżeli nie będę miała umowy ze szkołą od dnia urodzenia dziecka mój awans mi przepada? Dyrektor twierdzi, że da mi nową umowę po moim macierzyńskim ale nie wiem czy to nie jest zwykłe mydlenie oczu. Nie jestem naiwna on się zakrywa tym, że jest mało chętnych uczniów do szkoły i jest taka a nie inna sytuacja ale nie chcę stracić 2 lat awansu.
Chcę pójść znowu do dyrektora i z nim porozmawiać ale nie wiem jak!!
KomentarzIzabela
2016-05-31 20:19:36
Odpowiedzi: 0
Gdy nauczyciel ma umowa o prace na czas nie określony wypowiedzenie pracy ma wtedy jaki okres
KomentarzGość
2016-06-02 23:27:40
Odpowiedzi: 0
Przepracowałam 32 lata w oświacie do wieku 55 lat brakuje mi rok czy pracując za granica za rok będę mogła sie starać o świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli. Ostatnim miejscem pracy w Polsce jest placówka oświatowa.512fb
KomentarzGość
2016-06-22 21:39:50
Odpowiedzi: 0
Mam egzamin w sierpniu na mianowanego, zakładając że go zdam, otrzymam mianowanie. Jeśli od września pójdę na zwolnienie lekarskie (jestem w ciąży) to czy będę miała zmienioną umowę, mimo że będę na L4.
KomentarzGość
2016-09-12 19:03:29
Odpowiedzi: 0
Witam
Czy karta nauczyciela obowiązuje również nauczycieli pracujących w niepublicznych przedszkolach?
KomentarzGość
2016-09-20 22:22:29
Odpowiedzi: 0
Na wniosek nauczyciela dokształcającego się/studia uzupełniajace mgr/ zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin przysługuje czterodniowy tydzień pracy za zgoda dyrektora. Czy jeśli nauczyciel ma jedną nadgodzinę ten przepis ma również zastosowanie wobec niego, czy mu nie przysługuje czterodniowy tydzień pracy?
KomentarzGościówa
2016-10-31 20:31:40
Odpowiedzi: 1
czy jeśli ukończyłam filologię języka obcego ze specjalnością nauczycielską i pracuję w przedszkolu niepublicznym na umowę zlecenie, to objęta jestem zapisami tej ustawy? mam tylko licencjat
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-01-08 21:24:43
Oczywiście że nie! Tylko nauczyciele zatrdnieni z Karty Nauczyciela są objęci tą ustawą, czy umowa o prace!
Dodaj odpowiedź
KomentarzGość-iowa
2017-02-05 21:58:57
Odpowiedzi: 0
witam. mam 1/2 etatu doradcy zawodowego. czy: --mogę "zrobić" awans zawodowy nauczyciela;
-po ukończeniu (mgr.)resocjalizacji z elementami doradztwa zawodowego i personalnego - czy mogę pracować w GOPS/ MOPS ?
- mam licencjat pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna...
- po podyplomowym przygotowaniu pedagogicznym mogę pracować jako pedagog szkolny?
KomentarzGość
2017-03-16 21:55:35
Odpowiedzi: 0
Dzień dobry, zwracam się z prośbą udzielenia informacji: czy mogę się ubiegać o urlop dla poratowania zdrowia skoro przepracowałam w szkole 9 lat od r. 2008. Niestety nie zawsze na pełnym etacie. Wyglądało to w sposób następujący:
:
1.09.2008 r. – 12,95/18
1.09.2009 r. – 7,89/18
01.09. 2010 r. – 9/18
1. 09. 2011 r. – umowa na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć 18/18
1.09. 2012 r. – 18/18
1.09. 2013 r. – 9,74/18 (od 1.09.2013 do 31.08.2014)
1.09.2014 r. – 17,68/18 (od 1.09.2014 r. do 31.08.2015)
1.09. 2015 r. – 18/18
1.09.2016 r. – 18/18

Spełniam warunki określone w Karcie Nauczyciela, nie wiem natomiast jak interpretować zapis, że powinnam przepracować 7 lat i jednocześnie mieć wówczas cały etat, czy wystarczy, że w chwili odejścia na urlop jestem na etacie, na umowę na czas nieokreślony i mam przepracowane te 7 lat. Bardzo proszę o odpowiedź. Przesyłam także rozdział 8 Karty Nauczyciela.
KomentarzJola
2017-03-29 14:42:13
Odpowiedzi: 0
W lutym 2017 mam 35 letni staż pracy w tym 32 lata w szkolnictwie. Mój wiek to 52 lata . Czy mogę przejść na emeryturę?
KomentarzGość
2017-04-01 14:16:57
Odpowiedzi: 1
jestem nauczycielem dyplomowanym z 34 letnim stażem pracy. 1 listopada 2015 roku przeszłam na emeryturę (planową nie wcześniejszą). 3 listopada 2015 roku zostałam ponownie przez dyr. zatrudniona na 3/4 etatu na tym samym stanowisku (psycholog w PPP. mam podpisaną umowę na czas nieokreślony. Moja Pani dyrektor jest zadowolona z mojej dotychczasowej pracy ale 31 marca powiedziała mi, że musi ze mną rozwiać umowę o pracę, bo nowe przepisy prawa oświatowego zabraniają zatrudniania emerytów. Przeżyłam szok, bo nie spodziewałam się zwolnienia i nadal pragnę pracować. Proszę o odpowiedź czy emeryta nie obowiązują przepisy zawarte w Karcie Nauczyciela i czy przysługuje mi w związku z tym odwołanie do Sądu Pracy. Bardzo zależy mi na pracy, bo mam trudną sytuację finansową w rodzinie. Bardzo proszę o szybką odpowiedź, bo nie wiem jak mam w tym przypadku postąpić, co zrobić, żeby móc dalej pracować.
Odpowiedzi (1):
lukasz
2017-05-20 11:11:31
Daj pracować młodym. Starczy Ci zajmij się wnukami. Pozdrawiam
Dodaj odpowiedź
KomentarzEWA
2017-04-14 14:37:52
Odpowiedzi: 0
Czy mogę pracować do końca roku szkolnego 2018 i nie stracić uprawnień wynikających z karty. Czy obowiązuje złożenie wniosku emerytalnego przed skończeniem 60 roku życia czy można to zrobić póżniej do 31 sierpnia 1018
KomentarzGość
2017-05-16 17:21:48
Odpowiedzi: 0
Chciała bym wiedzieć czy na pytanie skierowane do pani dyrektor przedszkola odnośnie kwalifikacji nauczyciela opiekujacego się moim dzieckiem powinienem uzyskać pełna informacje?
KomentarzGość
2017-05-30 15:23:35
Odpowiedzi: 0
Czy nauczycielka kończący 60 lat w m-cu październiku tego roku ma ochronę przed zwolnieniem z pracy .
KomentarzKatarzyna
2017-06-22 18:30:52
Odpowiedzi: 2
Witam,
czy w świetle zmian jakie są planowane, to prawda, że od ukończenia studiów, mam 5 lat na podjęcie stażu na nauczyciela kontraktowego? w przeciwnym przypadku, moje uprawnienia wygasają i muszę wtedy rozpocząć na nowo studia ? tytuł magistra obroniłam 2016, rozpoczęłam pracę od lipca, rozpoczęłam automatycznie staż na nauczyciela kontraktowego, jednak w październiku zmieniłam prace na przedszkole samorządowe na zastępstwo do lipca br., zatem staż przerwany...obawiam się jak to będzie, bo ponoć staż ma teraz trwać rok i 9 miesięcy. Będę wdzięczna za każdą pomoc
Odpowiedzi (2):
Gość
2017-07-22 00:29:26
staż będzie trwał rok i 9 miesięcy, ale wejdzie w żydzie dopiero w r.2018
Gość
2017-07-22 00:30:06
staż będzie trwał rok i 9 miesięcy, ale wejdzie w życie dopiero w r.2018
Dodaj odpowiedź
KomentarzElżbieta
2017-08-08 17:08:26
Odpowiedzi: 0
Dzień dobry.
Jestem nauczycielem dyplomowanym, pracuję w gimnazjum w pełnym wymiarze godzin i na czas nieokreślony 30 lat,w styczniu ukończyłam 60 lat.
Czy od 1 września 2017 r. mogę skorzystać z rocznego urlopu zdrowotnego czy od 1 października 2017 dyrektor może przerwać trwanie takiego urlopu?
Czy w związku z brakiem możliwości przejścia na emeryturę w ciągu roku szkolnego, mogę skorzystać z urlopu zdrowotnego od stycznia do czerwca 2017 r.?
KomentarzGość
2017-08-18 10:28:20
Odpowiedzi: 0
Witam,
Czy dyrekcja szkoły niepublicznej może na mnie wymusić co tygdniowe spotkania zespołu ds promocji szkoły albo wymagać obecności w szkole w weekendy celem urozmaicenia życia mieszkańców wsi jeśli jestem zatrudniona na 14/40?
KomentarzGość
2017-09-03 10:49:34
Odpowiedzi: 0
Dzień dobry. Jestem n-lem kontraktowym w przedszkolu 5 lat. Od września chciałam rozpocząć staż na mianowanego, jednak dowiedziałam się od mojego dyrektora że urząd nie pozwala rozpoczynać stażu n-lom na umowie na zastępstwo. Powód jaki podaje urzad jest taki, że nie ma pieniędzy żeby płacić opiekunom za staże, które mogą w następnym roku nie być kontynuowane z powodu ewentualnego braku etatu dla osoby, która staż odbywa. Najprościej mówiąc nie chce marnować pieniędzy. Czy jest to zgodne z prawem?
KomentarzGość
2017-09-03 10:51:11
Odpowiedzi: 0
Jeśli nie jest to zgodne z prawem to jak mogę to rozwiązać?
KomentarzGość
2017-09-07 08:34:20
Odpowiedzi: 0
dyrektor zwołuje posiedzenia RP w czasie trwania jeszcze zajęć w szkole przez co nie mogę uczestniczyć w całych jej posiedzeniach.WG mnie to niezgodne z prawem.Powiny odbyć sie po wszystkich zajęciach.
KomentarzGość
2017-11-22 19:01:02
Odpowiedzi: 0
nlka ma pełny etat25/25 oraz 3/18 godziny ponadwymiarowe. Jak należy je płacić za godziny ponadwymiarowe z 18 czy 25
KomentarzGość
2017-11-27 18:20:02
Odpowiedzi: 0
Nauczyciel umowa na podstawie mianowania. 5-ty rok na niepełnym etacie. Czy w sądzie mogę odzyskać pieniądze do 3-ech lat wstecz ?
KomentarzGość
2017-12-11 13:43:46
Odpowiedzi: 0
Od kiedy obowiązuje art.73 ust. 8 Karta nauczyciela
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 
 

Do góry
kuratorium pomorskie kuratorium zachodniopomorskie kuratorium warmińsko-mazurskie kuratorium podlaskie kuratorium mazowieckie kuratorium kujawsko-pomorskie kuratorium wielkopolskie kuratorium lubuskie kuratorium lubelskie kuratorium łódzkie kuratorium dolnośląskie kuratorium opolskie kuratorium śląskie kuratorium świętokrzyskie kuratorium podkarpackie kuratorium małopolskie