Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Karta Nauczyciela
Mapa strony
Mapa strony
karta nauczyciela / prawo oświatowe

Karta Nauczyciela

Prawo oświatowe
Portal dla nauczycieli



A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator   Strona główna  separator
Kuratoria Oświaty
Kuratoria Oświaty

Karta Nauczyciela

Stan prawny: październik 2014r.
Tekst jednolity karty nauczyciela

Linki sponsorowane
?>

Postanowienia wstępne

Art. 1.

1. Ustawie podlegają nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w:

1a. (uchylony)

2. Ustawie podlegają również, w zakresie określonym ustawą:

Nowe brzmienie pkt 1 w ust. 1 w art. 1 wejdzie w życie z dn. 1.10.2016 r . (Dz. U. z 2014 r. poz. 1198).

Art. 2.

Przepisów ustawy nie stosuje się do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz funkcjonariuszy Policji i pożarnictwa:

Art. 3.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

Art. 4.

1. Zasady współdziałania w dziedzinie oświaty i wychowania organów administracji rządowej (organów jednostek samorządu terytorialnego) ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli, nieustalone w ustawie o związkach zawodowych, określają porozumienia zawierane przez odpowiednie organy administracji rządowej (organy jednostek samorządu terytorialnego) z organami właściwego szczebla tych związków.

2. Rozporządzenia i zarządzenia przewidziane ustawą podlegają uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.

Art. 5. (uchylony)
Pytania prawne (13):
Większe okno
KomentarzGość
2011-04-28 19:43:45
Odpowiedzi: 0
Czy nauczyciel to zawód? Czy jest to zawód regulowany? Proszę o prawne odniesienie.
KomentarzGość
2011-05-04 10:29:11
Odpowiedzi: 0
Czy w przypadku nauczyciela dyplomowanego przepisy Karty Nauczyciela dotyczące prawa do emerytury mają pierwszeństwo przed przepisami dot. prawa do emerytury z FUS.
KomentarzGość
2011-05-26 13:12:41
Odpowiedzi: 1
pracuję w szkole od 7 lat w lipcu tego roku czeka mnie egzamin na mianowanie czy jeśli wynik będzie pozytywny to Dyrektor mojej placówki powinien mnie zatrudnić na czas nieokreslony do tego roku zawierał ze mną umowy roczne? Zawsze miałam cały etat i nie jestem zatrudniona na zastępstwo.
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-06-27 18:54:35
po zdaniu egzaminu umowa zmienia się automatycznie po 30 dniach, z umowy o pracę na umowę o mianowanie. & lat i ciągle na rok wbrew przepisom!
Dodaj odpowiedź
KomentarzGość
2011-07-03 09:38:32
Odpowiedzi: 0
Mam 46 lat. Jestem nauczycielem dyplomowanym. Pracuję w zawodzie 20 lat. Mój staż pracy to 30 lat. W związku z tym, iż w naszej szkole zmniejsza się ilość oddziałów z roku na rok najprawdopodobniej w przyszłym roku stracę pracę. Proszę mi powiedzieć czy nabędę praw do emerytury w wieku 55 lat pracując do tego momentu w zawodzie na umowę roczną lub umowę na zastępstwo?
KomentarzEwa
2012-05-13 16:20:15
Odpowiedzi: 0
Zwolnilam sie z pracy w szkole ze wzgledu na zmiane zamieszkania w innym wojewodztwie. Mam ponad 30 lat pracy, w tym 20 lat z kreda i tablica. Jestem na zasilku dla bezrobotnych do konca sierpnia 2012. W 2013 roku koncze 55 lat i chcialabym skorzystac z emerytalnych swiadczen kompensacyjnych. Czy jezeli od wrzesnia 2012 nie znajde pracy jako nauczyciel w szkole publicznej i zatrudnie sie na umowe zlecenie lub umowe o dzielo w szkole prywatnej lub spolecznej do nauczania przedmiotu lub realizacji projektu np. kursu informatycznego, to czy z chwila uzyskania wieku 55 lat bede mogla ubiegac sie o kompensacyjne swiadczenia emerytalne?
KomentarzGość
2012-06-01 07:13:42
Odpowiedzi: 0
jestem zatrudniony na pełnym etacie jako nauczyciel od 30 lat, na rok 2012/2013 miałem przydzielony w arkuszu organizacyjnym pełny etat. Czy organ prowadzący może odebrć 5 godz. aby skierować mnie na uzupełnienie etatu do pracy w sobty i w niedziele w szkole zaocznej?
KomentarzGość
2012-08-13 18:55:41
Odpowiedzi: 0
Witam, jestem nauczycielem z 30 letnim stażem pracy w tym powyżej 20 lat tablica, kończę w styczniu 55 lat. Obecnie przebywam ma urlopie dla podratowania zdrowia (do 31.08.2012). Z dniem 02.09.2012 rozwiązuję umowę o pracę, aby z początkiem stycznia przejść na zasiłek kompensacyjny. Ale aktualnie (po 3 latach oczekiwania) otrzymałam skierowanie do szpitala na pobyt dzienny na 10 tygodni od 29.08.2012. Czy ja mam skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na ten czas i czy ono będzie płatne przez ZUS? Bo jako bezrobotna nie mogę się zarejestrować będąc w szpitalu.
Komentarz maryla
2013-01-09 11:30:54
Odpowiedzi: 0
jestem wychowawcą w osrodku szkolno-wychowawczym. pracuje równiez w nocy /duzur/ mam pytanie czy po nocy /kończe pracę o godz. 6.00 rano i mam pytanie czy tego dnia mam obowiazek uczestniczyc w zebraniu rady pedagogicznej?
KomentarzGość
2013-01-10 18:13:07
Odpowiedzi: 0
Mam ponad 30 lat pracy i 19 jako nauczyciel.Jednakże w tym, 9 lat pracy w Społecznym Ognisku Baletowym na stanowisku nauczyciela na umowę o pracę.Obecnie moja szkoła znajduje się na etapie likwidacji.Czy gdybym chciała za rok wystąpić o świadczenie kompensacyjne, okres ten zostanie mi wliczony?
KomentarzDosz
2013-06-27 11:25:05
Odpowiedzi: 0
Gdy zapytałam dyrekcję szkoły, czy rozwiąże ze mną stosunek pracy w związku z likwidacją stanowiska, usłyszałam, że nie. Więc złożyłam podanie o rozwiązanie z powodu przejścia na emneryturę. Teraz dowiaduję się, że będzie ta likwidacja, "bo ja zlożyłam...' Czuję się, jak "nabita w butelkę" itp. Co mogę zrobić, aby jednak otrzymać odprawę wynikającą z likwidacji.
KomentarzDzielę
2013-07-09 16:04:35
Odpowiedzi: 0
Opisać dokładnie sprawę do organu prowadzącego. Najlepiej, żeby Pan/i miał/a świadka, że pytał/a o ta likwidację.
KomentarzGość
2014-07-12 10:18:33
Odpowiedzi: 0
Jestem nauczyielką. Od 1 wrześnis tego roku pragnę pobierać świadzenie kompensacyjne. Czy mogę wówczas dorabiać w szkole, ale w dodatkowych projektach, np. projektach Unijnych, gdzie wymagane są uprawnienia pedagogiczne ale nie obowiązuje Karta Nauczyciela?
> Pozdrawiam Alicja Dymek
KomentarzGość
2014-09-04 21:42:36
Odpowiedzi: 0

witam!
czy etyka w szkole może być organizowana w ramach karty nauczyciela?
pozdrawiam
m
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 
 

Do góry
kuratorium pomorskie kuratorium zachodniopomorskie kuratorium warmińsko-mazurskie kuratorium podlaskie kuratorium mazowieckie kuratorium kujawsko-pomorskie kuratorium wielkopolskie kuratorium lubuskie kuratorium lubelskie kuratorium łódzkie kuratorium dolnośląskie kuratorium opolskie kuratorium śląskie kuratorium świętokrzyskie kuratorium podkarpackie kuratorium małopolskie