Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Karta Nauczyciela
Mapa strony
Mapa strony
karta nauczyciela / prawo oświatowe

Karta Nauczyciela

Prawo oświatowe
Portal dla nauczycieli



A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator   Strona główna  separator
Kuratoria Oświaty
Kuratoria Oświaty

Karta Nauczyciela

Stan prawny: grudzień 2017r.
Tekst jednolity karty nauczyciela

Linki sponsorowane
?>

Przepisy szczególne

Art. 91a.

1. Nauczycielom mianowanym i dyplomowanym zatrudnionym w:

2. Nauczycielom mianowanym i dyplomowanym zatrudnionym w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych przysługują uprawnienia wynikające z art. 9a-9i, art. 30 ust. 5, art. 32, art. 33, art. 47, art. 49 ust. 1 pkt 3, art. 51, art. 58-60, art. 63, art. 86-88 i art. 90.

3. Nauczycielom urlopowanym na podstawie przepisów ustawy, o której mowa w art. 1 ust. 2 pkt 3, przysługują uprawnienia wynikające z art. 9a–9i, art. 30, 31, 33, 49, 51, 58–60, 73, 86–88 i 90.

4. Do nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych mają zastosowanie przepisy rozdziałów 2-4, art. 42 ust. 1, 2 i 7a, art. 51, art. 63-67 oraz rozdziałów 8-11.

Art. 91b.

1. Do nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć nie stosuje się przepisów art. 54–61, 71, 72 i 86–91.

2. Do nauczycieli zatrudnionych w:

2a. Do pracowników, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5, mają zastosowanie przepisy art. 6, art. 51, art. 63, art. 64 ust. 3, art. 86-88 i art. 90.

3. Zakres stosowania ustawy do nauczycieli zatrudnionych w szkołach oraz w placówkach oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez kościoły i inne związki wyznaniowe określają odrębne przepisy.

4. Z nauczycielami, o których mowa w art. 17 ust. 2a, na czas skierowania do pracy w szkołach europejskich, nawiązuje się stosunek pracy na podstawie umowy o pracę w jednostce organizacyjnej, której zadaniem statutowym jest organizacja i koordynacja funkcjonowania szkół, o których mowa w art. 5 ust. 3b pkt 1 lit. a ustawy o systemie oświaty.

5. W okresie wykonywania pracy w szkołach, o których mowa w ust. 4, nauczycielom przysługuje wynagrodzenie w wysokości równej ekwiwalentowi pieniężnemu za urlop wypoczynkowy, ustalonemu według zasad określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 67 ust. 3. W pozostałym zakresie prawa i obowiązki tych nauczycieli określają odrębne przepisy.

6. Okres wykonywania pracy w szkołach, o których mowa w ust. 4, jest zaliczany do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia nauczyciela wynikające ze stosunku pracy.

Art. 91c.

1. W zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.

2. Spory o roszczenia ze stosunku pracy nauczycieli, niezależnie od formy nawiązania stosunku pracy, rozpatrywane są przez sądy pracy.

Art. 91d.

W przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w:

Pytania prawne (14):
Większe okno
Komentarzkrysia78
2011-06-20 16:52:15
Odpowiedzi: 0
Witam.
W okresie ciąży jestem na L4 także w wakacje. W czasie ferii zimowych(poród w grudniu 2011)będę na urlopie macierzyńskim. Ile tygodni urlopu wypoczykowegomogę wykorzystać po urlopie macierzyńskim ?

WAŻNE PYTANIE: Jeśli podczas wakacji przerwę np.:na tydzień L4 ,czy będzie mi przysługiwał urlop pomniejszony o ów tydzień ,czy stracę do niego całkowicie prawo?
Komentarzmałgorzata
2011-07-05 12:32:32
Odpowiedzi: 0
Pracuję w placówce opiekuńczo- wychowawczej prowadzonej przez siostry zakonne mam 3 umowę na czas określony z zachowaniam ciągłości pracy ,czy ta umowa w świetle prawa jest umową na czas nieokreślony proszę o podstawe prawną pozdrawiam
Komentarzewa
2011-08-16 20:29:15
Odpowiedzi: 0
Uzyskałam stopień nauczyciela mianowanego przed rokiem 2000.Czy obecnie mogę buć zatrudniona jako nauczyciel mianowany?
KomentarzLeokadia
2012-02-09 18:48:12
Odpowiedzi: 0
Jestem nauczycielką w przedszkolu od 31 lat.W miesiącu maju br mam skierowanie na roczny urlop zdrowotny.Proszę o informację czy po zakończeniu urlopu zdrowotnego mam prawo do urlopu wypoczynkowego za 2012 rok i w jakiej wysokości oraz czy mam prawo do urlopu wypoczynkowego za 2013 rok i w jakiej wysokości.Zasięgałam informacji u P.Dyrektor, która oświadczyła,,że należy mi się urlop proporcjonalnie do przepracowanego okresu.Nadmieniam,że pracuję w placówce nieferyjnej.
Pozdrawiam L.Siedlis
KomentarzGość
2012-06-05 10:03:23
Odpowiedzi: 1
po ilu latach pracy w szkole mozna wziac urlop zdrowotny i jak dlugo on trwa
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-07-19 17:46:04
po 7 latach pracy... na rok
Dodaj odpowiedź
KomentarzGość
2012-06-18 17:16:37
Odpowiedzi: 0
Witam!Od września wybieram się na urlop zdrowotny.Pracuję w dużej szkole,w której jest kilku nauczycieli mojego przedmiotu.Czy po powrocie dyr.może mi wręczyć wypowiedzenie,czy są przepisy,które mnie jakoś chronią?
KomentarzGość
2012-06-28 22:09:00
Odpowiedzi: 0
czy nauczyciel dyplomowany musi miec zapewniony etat przez dyrektora??/
KomentarzGość
2013-03-10 12:55:25
Odpowiedzi: 0
Jestem trzeci rok na urlopie wychowawczym na córkę, w grudniu urodził mi się synek i po macierzyńskim też pójdę na trzy lata wychowawczego, czy po tym czasie tracę uprawnienia nauczyciela? Ktoś mówił mi,że muszę wtedy zdawać jakieś egzaminy, odnawiać dyplom?
KomentarzLiza
2013-11-30 20:28:49
Odpowiedzi: 1
Wyjeżdżam z klasą na wycieczkę do teatru.Jestem z nimi dłużej niż trwają moje lekcje według planu danego dnia. Czy pozostałe godziny mogę policzyć jako społeczne?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-06-30 22:07:27
Tak, "czysto społeczne", bo czas pracy n-la zatr.w pełnym wymiarze nie może przekroczyć 40h. Zapewne tylu nie przekracza.

A co to wd. Ciebie są "godziny społeczne"?
Dodaj odpowiedź
KomentarzUczen
2014-04-09 14:08:40
Odpowiedzi: 0
czy moge dodstac kare za niezaplacenie skadki?
Komentarzstefan
2014-12-16 07:50:17
Odpowiedzi: 0
mam wykupione wczasy z dziecmi na ferie zimowe a tymczsem dyrektor szkoly powiadomil mnie ze w okresie ferii zamierza organizowac konferencje na ktorej mam byc obowiazkowo, mysle ze to jest naruszenie przepisow art. 64 Karty nauczyciela.
KomentarzGość
2015-04-24 21:21:03
Odpowiedzi: 0
na jakich warunkach należy przyjąć do pracy nauczycielkę po urlopie macierzyńskim? Czy musi być zapewniony tylko etat, czy jeśli przed urlopem miała nadgodziny to po powrocie też musi je dostać? Dziękuję za odpowiedź
KomentarzMaria
2015-07-26 18:30:16
Odpowiedzi: 0
Jestem nauczycielem mianowanym. W 2012r. zmieniono moje pensum z 20/30. Czy pracodawca powinien taką zmianę ustalić ze mną za porozumieniem stron ? Czy ta sprawa kwalifikuje się do Sądu Pracy?
KomentarzMaria
2015-07-26 22:25:31
Odpowiedzi: 0
Do powyższego pytania:Czy mogę powołać się na Art.29,§4-5 Kodeksu pracy?
Nawiązanie stosunku pracy przez mianowanie dopuszcza zmianę wymiaru czasu pracy tylko przez porozumienie stron.
Czy OP może jednostronnie zmienić postanowienia w akcie mianowania?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 
 

Do góry
kuratorium pomorskie kuratorium zachodniopomorskie kuratorium warmińsko-mazurskie kuratorium podlaskie kuratorium mazowieckie kuratorium kujawsko-pomorskie kuratorium wielkopolskie kuratorium lubuskie kuratorium lubelskie kuratorium łódzkie kuratorium dolnośląskie kuratorium opolskie kuratorium śląskie kuratorium świętokrzyskie kuratorium podkarpackie kuratorium małopolskie